logo
logo
logo

Дојави за бомби во основни и средни училишта во Белград

Vecer | 11.12.2023

Дојави за бомби во основни и средни училишта во Белград

Полицијата е на тие локации и е во процес на проверка на тврдењата за поставени бомби.

Децата и вработените се евакуирани од училиштата.

И во претходните недели постојано имаше дојави за бомби во училиштата, последната беше во петокот, наведуваат локалните медиуми.

Повеќе од една година пристигнуваат извештаи во училиштата и разни институции, а еднаш на мета беше и РТС.

Родителите се вознемирени, некои не ги пуштаат децата на училиште иако сите пријави биле лажни, јави Н1.

Во октомври и ноември основното училиште „20 Октобар“ со недели се добиваа лажни пријави, децата беа префрлени и на онлајн настава, а кога се вратија на училиште пристигна нова закана за вооружен напад. Наместо состанок на Советот на родители, родителите се собраа во училишниот двор и одржаа протести, наведува медиумот.

Од МВР на Србија засега нема информации што се случува и кој стои зад толку голем број лажни пријави. /МИА

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2024 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2024. Vecer.mk