logo
logo
logo

Брнабиќ: НЕДВОСМИСЛЕНО Е, ЗСО МОРА ДА СЕ ФОРМИРА

Vecer | 19.03.2023

Брнабиќ: НЕДВОСМИСЛЕНО Е, ЗСО МОРА ДА СЕ ФОРМИРА

Ми се чини дека сега, по разговорите во Охрид, недвосмислено е дека ќе треба да се формира Заедница на српските општини на Косово и Метохија и дека тоа е првата точка од сите натамошни договори за имплементација и дека е сосема јасно дека тоа ќе треба да се направи во согласност со договорите потпишани во 2013 и 2015 година, изјави денеска премиерката Ана Брнабиќ.

Во интервју за Танјуг, на пат од Белград кон Нови Сад со возот „Соко“, чиешто прво патување се одбележува денеска, таа рече дека формирањето на ваква ЗСО ќе биде резултат на работата, напорите и борбата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред 10 години и во текот на изминатата деценија како и денес.

- Сакам од се срце да му се заблагодарам што водеа тешки разговори и не отстапи ниту чекор и се избори да ни обезбеди мир и стабилност и ние како Влада, може да работи на подобрување на квалитетот на животот на граѓаните, рече Брнабиќ.

Таа особено нагласи дека претседателот на Србија, Вучиќ бил директен и не се двоумел да каже кои се нашите црвени линии.

Брнабиќ истакна дека мирот и стабилноста се неопходни и за завршување на започнатите инфраструктурни проекти, бидејќи без долгорочен мир и стабилност не можеме да напредуваме и да привлекуваме инвестиции, а грантови како оној што го добивме од Европската унија за делот до Ниш не се така лесно се добива. Затоа ни требаат инвестиции и нови работни места за да можеме да градиме“, рече Брнабиќ.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk