Дуa Липа на доделувањето на наградите „BritAwards” се појави во златен мини фустан со длабоко деколте и шлеп од дизајнерката Вивиен Вествуд, на кој носеше чорапи со халтери, а воедно беше и најголемиот победник на вечерта со освоените две награди.

Таа ја доби наградата за најдобар британски изведувач и за албумот „Future Nostalgia“.