Вечерва во Торино се одржа големото финале на 66. Избор за песна на Евровизија.

Оркестарот Калуш и Украина ја однесоа победата на Евровизија.

Тие во големото финале на Евровизија 2022 година добија вкупно 631 глас од стручното жири и публиката.

Претходно, Украина победи во 2004 година со „Диви танци“ од Руслана, а во 2016 година со песната „1944“ од Џамала.

Финалето го отворија претставници на Чешка, а го затворија пејачка од Естонија.

Преставничката на Србија, Констракта го заврши натпреварувањето со 312 бодови, на 5. место.

Констракта ја изведе песната „In corpore sano“ претпоследна, под реден број 24.

Во текот на вечерта видовме 25 претстави од исто толку земји, додека гласаа уште 15 земји.

Тие 15 земји се оние кои не се пласираа во двете полуфиналиња на „Евровизија“, но, како што беше во претходните години, можea да гласаат во финалето.

Предлозите се такви што 50 отсто од гласовите доаѓаат од стручното жири, од секоја земја поединечно, додека 50 отсто се гласовите на публиката.

Фото: принтскрин tvrts