Пејачот Тони Цетински е меѓу 232 осомничени од Хрватска дека купиле лажен сертификат за вакцинација против Ковид. Тоа значи дека против него ќе се води истрага, но и против други кои се осомничени дека дале мито за да добијат потврди, пишува 24сата.хр.

Инаку, хрватската полиција вчера уапси 12 лица кои се осомничени дека организирале група во која се продавале потврди за Ковид на лица кои не биле вакцинирани.

Во екот на пандемијата, Тони беше можеби еден од најгласните антиваксери меѓу јавните личности, а во еден од неговите преноси во живо го изјави следново:

– Воопшто не се плашам од корона, се плашам од моментот кога ќе почне репресијата и кога ќе почнат насилно да ги вакцинираат оние што не сакаат да се вакцинираат. Тоа многу ме интересира и плаши. Кој ќе ме присили да се вакцинирам ако не сакам? Кој сака, слободно, немам ништо против, рече пејачот на почетокот од своето обраќање во видеото кое се емитуваше во живо во 2020 година.

Пејачот во таа прилика изјави дека не сака да се вакцинира и дека е строго против вакцинација, а тоа ќе го направи само ако е насилно вакциниран.

– Можете да ме замолчите на некое време, но не можете да ме вакцинирате. Отворете го Голи Оток за оние што не сакаме да се вакцинираме, па ставете ни лисици, затворете нè, ​​затворете нè или заспијте нè, ​​па вакцинирајте не со сила, рече Цетински.