Ќе се вика The Movie Critic, според The ​​Hollywood Reporter, а исто така известуваат дека ќе почне да го режира некаде наесен.

Деталите за филмот се уште не се познати, но анонимни извори тврдат дека заплетот ќе биде сместен во 70-тите години и дека главната улога ќе ѝ припадне на жена. Понатамошните шпекулации сугерираат дека заплетот можеби е поврзан со Полин Каел, познатата филмска критичарка која пишувала за Њујоркер од 1968 до 1991 година. Каел имала репутација на маѓепсана критичарка кој не избегнувала да влезе во конфликт со режисерите и филмаџиите.

Познато е дека Тарантино е нејзин обожавател, а заплетот на филмот би можел да се однесува на периодот во кој Каел била консултант на Парамаунт. Но, ова се само претпоставки.

Исто така, извори за „Холивуд репортер“ изјавија дека „Сони“, кој го дистрибуираше последниот филм на Тарантино награден со Оскар „Беше еднаш во Холивуд“, би можел да го снима филмот.

А сепак, она што најмногу ги загрижува фановите на Тарантино е фактот дека ова може да биде неговиот последен филм. Тарантино често изјавуваше дека ќе се пензионира откако ќе сними десет филмови, а досега има снимено девет, ако го броиме Kill Bill vol. 1 и 2 како едно дело.

„Јас сум свесен за историјата на киното и филмаџиите стануваат сѐ полоши и полоши. Дон Сигел го сними Бегство од Алкатраз во 1979 година, тоа беше филм и барем беше неговиот последен филм. Но, потоа сними два лоши и уништи сè“, рече Тарантино во 2021 година за Бил Махер.

Тарантино еднаш рече дека повеќето режисери ги завршуваат своите кариери со „погубен филм“ и дека можеби требало да ја заврши кариерата со „Беше еднаш во Холивуд“.

„Многу е ретко режисерот да ја заврши својата кариера со добар филм. Повеќето од нив всушност завршуваат со правење глупости. Можеби е подобро ако не снимам повеќе после „Беше еднаш“, тоа ќе биде одличен крај за мојот кариера“, рече Тарантино во „Pure Cinema Podcast“.