Српските претставнички ја воодушевија Европа со нивниот настап на Евровизија. „Ураганките ја освоија Евровизија“, пишуваат луѓето на социјалните мрежи, а интересот за женската група по име Ураган само расте.

Во 2017 година, Сања Вучиќ, Ивана Николиќ и Ксенија Кнежевиќ го направија бендот Угаран (Hurricane).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HURRICANE (@hurricane_official)

Сања Вучиќ веќе ја претставуваше Србија на Евровизија во 2016 година, а потоа српските медиуми објавија за скандалот што таа наводно го предизвикала. Имено, „Сан“ тогаш објави дека Сања се обидела да го заведе британскиот претставник Џо Вулфорд и дури се обидела да го убеди да дојде во нејзината хотелска соба.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sanja Vučić (@sanjalilwolf)

Ксенија Кнежевиќ, ќерка на познатиот српски пејач Ненад Кнежевиќ Кнез, се обиде на Беовизија во 2013 година како 17-годишна. Таа настапи со своите пријатели Анжела Вујовиќ и Дана Гачиќ, но тие не постигнаа голем успех.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ksenia (@ksenia.knezevic)

Таа имаше повеќе среќа во 2020 година кога ја освои победата со Ураган со песната Хаста ла виста. Поради пандемијата, минатогодишниот избор за песна на Евровизија беше одложен, па оваа година девојките повторно добија можност да ја претставуваат Србија, но со песната Локо Локо.

Третата членка на бендот, Ивана Николиќ, заврши во центарот на вниманието на медиумите пред две години кога објави фотографија на социјалните мрежи со Џони Деп, кој во тоа време беше во Белград.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ivana Nikolic (@ivana_boom_nikolic)

“Џони беше многу љубезен. Му пријдов и го замолив да се фотографираме. Седеше спроти мојата маса. Обезбедувањето не ми правеше проблем. Му реков дека сум пејачка, му ги покажав нашите видеа и му открив дека мојот бенд настапува претежно на Карибите. Се надеваме дека ако се сретнеме повторно на некој од Карипските островите ќе има можност Деп да присуствува на нашите настапи. На крајот разменивме е-пошта “, рече таа тогаш.

Според српските медиуми, девојчките се подготвувале за настапот на Евровизија во една вила на Карибите.

Девојките својата кариера ја започнаа со четири песни снимени на англиски јазик, а потоа во 2019 година ја снимија песната Фаворито на српски јазик и станаа хит во регионот.