Во знак на протест за повеќемесечниот локдаун и затворање на културните институции, француска актерка се соблече гола на сцената на доделувањето на филмските награди на француската кинематографија Цезарз во Олимпија.

Корин Масиеро носеше крвав костум од магаре пред да ја отстрани облеката за да ги открие зборовите „Нема култура, нема иднина“ напишани преку нејзиниот грб додека синоќа ја доделуваше наградата за костим.

Додека повеќето деловни активности се отворени во Франција, театрите и кината се затворени повеќе од три месеци.

Демонстрантите побараа од владата да стори повеќе за да се запре стопирањето на настапите и да се поддржи индустријата опфатена од пандемијата.

Неколку театри беа окупирани вчера во најмалку девет градови, додека седењата во театарот „Одеон“ на Левиот брег во Париз влегоа во осмиот ден.

Денешните критики за самата церемонија не се ниту најмалку нежни кон Цезар 2021 година: од кои некои како париски „Фигаро“ ја нарекоа „најкатастрофалната церемонија во историјата од создавањето на Цезарите. Рекордот беше тешко да се собори, особено по минатогодишното фијаско“.

Односно критичарот Ерик Нехов смета дека „меѓу сите политички трибини и сомнителни шеги, 46-то издание на престижната церемонија ја заборави суштинската работа, да зборува за киното и филмот“.

Минатогодишната церемонија за доделување на наградите „Цезар“ беше, исто така, контроверзна, поради протестот на движењето #MeToo и други организации на жени, откако Роман Полански ја доби наградата за најдобар режисер за филмот „Офицер и шпион“.

Полански, кој веќе е на потерница во САД за силување малолетничка во 1977 година, беше обвинет од друга жена во 2019 година за силување во 1975 година. Познатиот режисер ги отфрла овие обвинувања.