Енциклопедијата за модерен бодибилдинг сè уште е популарна алатка за многу фитнес ентузијасти кои сакаат да изградат сила и мускули, вклучувајќи го и неговиот син Џозеф Баен.

А дека славниот снагатор отсекогаш се справувал со теговите покажува и старо видео, кое некој го нашол и го објавил на Редит. Во извадок од 1970-тите, Шварценегер ги демонстрира сложените движења пред британски ТВ водител.

“Влегов во ова бидејќи навистина ми беше одлично да тренирам со тегови. Се заљубив во тренинзите со тегови и чувството дека сум силен и голем. Тоа беше сон што го сонував од 15 годишна возраст”, вели тој во видеото.

Потоа му покажува на фасилитаторот притискање на клупата, чучњеви и пресврти, и цело време дава совети за формата и техниката и објаснува кои специфични мускулни групи се цели на секоја вежба.

Шварценегер наскоро ќе наполни 75 години, но тој и понатаму е посветен на напорните тренинзи, а доказ за тоа е неодамнешната фотографија на Инстаграм на која ги пумпа мускулите. Сепак, со текот на годините тој го промени начинот на кој пристапува кон тренинзите.

„Решив да се приспособам на мојата возраст, да ги направам моите тренинзи малку поинакви и да се фокусирам на тоа да останам тенок и да избегнувам повреди… Затоа се оддалечив од теговите и се придржувам до опремата за вежбање“, објасни тој.