Тие наведуваат дека еден од најскапите подароци што ќе ги добие номинираниот е подарок картичка за третман со липосукција. Се подаруваат и други козметички третмани во вредност до 10.000 долари.

Освен тоа, овогодинешните номинирани за музичка награда ќе добијат очила за сонце специјално дизајнирани за таа пригода и комплет производи за убавина во вредност од 515 долари. Други подароци ќе вклучуваат робот за чистење по цена од околу 500 долари и глава за туширање во вредност од 325 долари.

Кесите за подароци, наводно, ќе содржат повеќе од 50 предмети, а Page Six потврди дека сите номинирани за Греми, презентери, изведувачи и режисери ќе добијат подароци. Така, Хари Стајлс, Шања Твен и Бад Бани се само некои од имињата кои утре ќе однесат подароци од 60.000 долари.

За потсетување, поп иконата Бијонсе доби најмногу номинации оваа година, вкупно девет, што ја изедначи со нејзиниот сопруг, раперот Џеј Зи и најноминираните уметници на сите времиња. Бијонсе и Џеј Зи имаат вкупно 88 номинации за музички награди за кои гласале колегите. Џеј Зи оваа година доби пет номинации за неговиот придонес во ренесансата и „God Did“ на диџеј Калед.

Меѓу нараторите оваа година номинирани се и Дејвис и Кристал. Дејвис е номинирана во категоријата Најдобра аудиокнига, нарација и раскажување приказни за нејзините мемоари Finding Me. Кристал е номиниран за најдобар музички театарски албум за Mr. Saturday Night.

Доделувањето на Греми наградите ќе го води комичарот Тревор Ноа.