Канје Вест бара заедничко старателство над четирите деца со Ким Кардашијан, која неодамна поднесе барање за развод.

Ким (40) во февруари поднесе барање за развод од 43-годишниот рапер, а судските документи покажуваат дека таа исто така барала заедничко старателство над нивните деца; Норт (7), Саина (5), Чикаго (3) и Псалм (1).

 

Парот не бара брачна поддршка еден од друг, и покрај тоа, Вест сака тие да сносат одговорност за сопствените правни трошоци.

Page Six минатиот месец напиша дека парот не е во најдобри односи, иако децата заедно растат. Вест, наводно, побарал Ким да не биде во домот што го делеле кога ги посетува децата, а тој исто така го сменил бројот и ѝ рекол дека може да контактира со него преку неговото обезбедување.

Според предбрачниот договор, секој од сопружниците ќе ги чува своите пари. Двојката е во брак шест години.