Токму затоа, по информацијата дека Галагер размислува да отвори свој паб, британскиот таблоид The ​​Sun на потсмев заклучи дека славниот рокер сака добро да го искористи своето знаење за алкохолот.

Инаку, додека размислува за нов бизнис, пејачот и текстописец на 21 септември го прослави својот 50-ти роденден, патувајќи со своите деца на Карибите.

„Лиам сака ноќно излегување во паб, и тоа го сака повеќе отколку да оди во скапи клубови само за членови. И ако некој знае што сакаат луѓето зад шанкот, тоа е тој“, изјавил извор за Сан.

И додека помина четвртина век од дивите времиња на деведесеттите, Лиам сè уште, тврдат таблоидот, празни шишиња, особено пред настапи. И тоа не го крие.

„Пола шише ракија пред да излезам. Мислам дека како што старееш, ти треба уште малку… Не си толку сигурен. Па јас пијам ракија само за да се загреам малку. До седмата или шестата песна мислиш – да, ова е всушност во ред човече. Ќе земам уште едно.“

„Сан“ заклучува дека затоа неговиот паб би можел да биде совршено место за да ги научи сегашните ѕвезди на топ листите како изгледа напорното забавување.

„Има многу фалсификати, нели? Тоа треба да биде рокенрол, дрога, сето тоа диво, но очигледно само пијат енергетски пијалоци и голтаат овошни пастили“, заклучил искусниот рокер.