Ава Лавинија Гарднер беше американска актерка која сјаеше и палеше на холивудската сцена во 1940 -тите и 1950 -тите години. Таа ја започна својата кариера во 1941 година, а за многу кратко време стана ѕвезда на блокбастери.

Американскиот филмски институт ја прогласи за една од најголемите актерки во минатиот век, и во текот на нејзиниот бурен живот, скандалите што ја следеа го привлекоа вниманието и на јавноста, ако не и повеќе.

Заводничката е родена

Младата убавица со зелени очи, сензуални усни и силен јужен акцент имаше 18 години кога првпат се појави во филм. Студиото МГМ и понуди стандарден договор, па Ава го напушти факултетот заради Холивуд.

Набргу по пристигнувањето во Лос Анџелес, Ава го запозна актерот Мики Руни. Се венчаа во 1942 година во Балард, Калифорнија. Тие се разведоа уште во 1943 година, главно поради развратниот начин на живот на Руни.

Руни подоцна се пофали колку бил одличен нивниот сексуален живот и колку е добра Ава во кревет. Кога Ава го слушна тоа, таа на шега одговори: „Па, можеби уживал во сексот, но небото знае дека јас не уживав“.

До 1946 година, Ава сними неколку филмови, но дури по нејзината улога во филмот „Убијци“ со Берт Ланкастер, таа стана позната како филмска ѕвезда и секс симбол. Во тој период, за кратко време, помалку од една година, таа беше во брак со џез -музичарот Арти Шо, но и таа врска заврши со развод.

Ава добро ја научи лекцијата од првиот брак, а се чини дека и начинот на живот на Руни ја задоволи и неа. Некаде во тоа време, тивка и малку срамежлива девојка од југ исчезна и – се роди фаталната жена!

Френк Синатра речиси изгуби се поради неа

По трет и последен пат, Ава Гарднер беше во брак со пејачот и актер Френк Синатра. Синатра ја напушти сопругата Ненси поради Ава и нивниот брак беше ударна вест во тогашните весници.

Синатра беше осуден затоа што ја остави својата „добра сопруга“ заради „лесна жена“. Ова се одрази во неговата кариера, додека за Ава беше успех – нејзината слика за заводничка и секс симбол беше востоличена за сите времиња.

Бракот со Синатра беше бурен – и двајцата беа опсесивно љубоморни, се расправаа и се помируваа, раскинаа насилно и страсно се вратија еден на друг.

– Бевме одлични во кревет. Проблемите обично започнуваа на пат кон бањата – Ава зборуваше за својата врска со Синатра.

Кога дозна дека е бремена, одлучи кариерата да ја стави пред мајчинството и абортираше.

– Ни ние не можевме да се грижиме за себе, а како би можеле да се грижиме за децата – се правдаше подоцна.

Ава зборуваше за ова многу години подоцна. Таа тврдеше дека секогаш сакала деца, но и тоа – тоа едноставно не било моментот.

– Да одлучев да имам дете, мојата плата ќе беше многу помала. Па, од што би живеел? Френк во тоа време беше без пари, а јас имав голем број договорени филмови – рече таа во една прилика.

Ава Гарднер и Ернест Хемингвеј – пријателство помеѓу порок и депресија

По сите скандали, но и ѕвездениот успех што и двајцата го доживеаја во средината на 50-тите години, Ава Гарднер и Фран Синатра се разведоа во 1957 година по 6 години брак, а актерката одлучи да започне нов живот во Шпанија.

Во Шпанија, Ава Гарднер се сретна со познатиот писател Ернест Хемингвеј. Хемингвеј, кој зад себе имаше четири брака, моментално се вљуби во Ава.

Од друга страна, актерката се восхитуваше на неговиот талент, но приказната вели дека тие никогаш не ја преминале границата на пријателство. Потоа, таа се заљуби во шпанската борба со бикови, а особено коридарите. Хемингвеј ја запозна со Матадорот Луис Мигел Домингез, со кого Ава имаше страсна врска.

Сепак, таа љубов имаше и рок на траење, а единствениот постојан маж во животот на Ава ќе остане Хемингвеј, со кого, покрај славата, ја поврзуваа и бројни пороци кон кои и двајцата беа склони, како и постојана депресија.

Ава го загуби својот голем пријател на 2 јули 1961 година, кога славниот писател изврши самоубиство.

Уморна од скитање, актерката се пресели во Лондон во 1968 година. Таа повремено снимаше филмови, но никогаш не успеа да ја врати старата слава.

– Би сакала да живеам 150 години, со цигара во едната рака и чаша виски во другата – рекла Ава.

Сепак, годините на неуредниот живот полека стигнаа до неа … Пушеше многу и како резултат на тоа се разболе од емфизем, како и од нарушувања на имунолошкиот систем. По два мозочни удари во 1986 година, кои ја оставија делумно парализирана и прикована за кревет, Ава Гарднер почина од пневмонија на 25 јануари 1990 година, на 67 -годишна возраст.

Последните зборови на Ава Гарднер упатени до собарката Кармен беа: „Многу сум уморна!“.

Иако нејзините финансиски можности и овозможија да плати за нејзиниот третман во следните години, за неа се грижеше Френк Синатра, кој плаќаше 250.000 долари годишно во медицинска нега.

Кога пристигна веста дека Ава Гарднер починала, една од ќерките на Синатра го нашла во соба на подот, плачејќи и беспомошно. На погребот на актерката, црна лимузина беше паркирана зад колона од петстотини ожалостени.

Никој не излезе од автомобилот. Се претпоставува дека всушност бил Френк Синатра. Букетот на гробот на Ава имаше едноставна порака: „Со љубов, Френсис“.