Жената починала веднаш откако се здобила со прострелна рана.

Како бомба одекна веста во светот во која славниот холивудски актер Алек Болдвин на снимање со огнено оружје погодил режисерка на фотографија, Халин Хачинс, а го ранил режисерот и сценаристот на својот нов филм “Руст“.

Таа веднаш починала од прострелна рана, а погодена е во импровизирана црква на сет.

После инцидентот, новинарот Парис Морган објави фотографија на која се гледа глумецот скршен, видно потресен и со солзи после трагедијата.

Полицијата во соопштението навела дека е прерано да се каже за каков настан се работи и не употребиле термин несреќа, оставајќи го тоа на истражителите.

Според наводите на истражителите немилиот настан се случил за време на снимање на сцената која вклучувала користење реквизити на огнено оружје.