„Остани силна“, напиша 53-годишната Лопез на нејзината стори на Инстаграм, откако сподели објава во која се појавуваат двајцата на доделувањето на видео музичките награди на MTV во 2001 година.

– Во свет каде што имате право да ги користите стапалата, срцето, устата, очите и телото за да се изразите како што можете. Декларација за независност… За еднаквост… Не ме ни допре, ме покри и ме држеше против мојата волја четири месеци – напишала 40-годишната Спирс на својот Инстаграм.

– Како што еднаш кажа Џенифер Лопез… Гледате директно во таа камера и му велите на секое мало девојче во светот да биде гласно и никогаш да не се откажува во истакнувањето на неправдата! Тука сум да споделам со вас дека слободата е состојба на умот! Господ да ве благослови – додаде пејачката.

Лопез залепи и три емотикони со срце во коментарите.

Спирс неодамна објасни колку е тешко да се биде родител со Федерлајн, откако тој во интервју за ИТВ изјави дека нивните синови, Шон Престон и Џејден Џејмс, одлучиле да не се гледаат со нивната мајка неколку месеци, нарекувајќи ги тврдењата „болни“, а подоцна додаде дека нејзините синови биле „полни со омраза“ кога биле со неа.

Федерлајн одговори со објавување видеа од приватни моменти со неговите синови кога имале 12 и 11 години, потег што адвокатот на Спирс го нарече повреда на приватноста на семејството.

– Без разлика дали го сфатил тоа или не, г-дин Федерлајн не само што ја нарушил приватноста и достоинството на мајката на своите деца, туку ги поткопа и сопствените деца, чија приватност треба да ја штити – изјави за Page Six адвокатот Метју Розенгарт.

Поранешната двојка сè уште е во расправија, а извор изјавил за Page Six дека „објавувањето на видеото не беше за да направи Бритни да изгледа злобно, туку повеќе да ги потсети луѓето дека има ментална болест“.