logo
logo
logo

Приватните работи на Мерлин Монро се на аукција

Vecer | 24.11.2022

Приватните работи на Мерлин Монро се на аукција

Личните работи на иконата на Холивуд  Мерлин Монро официјално ќе се најдат на аукција на 17 и 18 декември.

На аукцијата ќе бидат изложени повеќе од 175 предмети кои и припаѓале на најпознатата русокоса во светскиот шоубизнис.

Еден од најзначајните предмети во колекцијата е рачно напишана порака од Чарлс Стенли Гифорд, за кој неодамна со ДНК тест беше докажано дека е татко на Мерлин Монро.

„Оваа картичка е единствениот познат материјален артефакт што воспоставува каква било врска или комуникација помеѓу Гифорд и неговата славна ќерка“, се вели во соопштението и се додава дека се верува дека Гифорд лично ѝ ја доставил картичката на Монро додека таа била во болница, пренесува „People“.

Монро, чие вистинско име беше Норма Џин Мортенсон, е родена од Гледис Перл Бејкер и поранешната колешка на Бејкер, Гифорд, но познато е дека таа немала добри односи со нејзиниот татко додека растела.

На аукцијата ќе бидат понудени и други предмети од колекцијата на Монро, неколку производи за убавина - како цевки за кармин, вештачки трепки, сенки за очи и друго - кои некогаш и припаѓале на ѕвездата, како и неколку фустани кои Монро ги поседувала и ги носела.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk