Познатиот руски режисер и оскаровец доживел повреда и сместен е во болница.

Познатиот руски режисер, Никита Михалков доживеал спортска повреда поради која итно е хоспитализиран и опериран.

 
 
 
View this post on Instagram

#borntoday Nikita Mikhalkov (born 21 October 1945) #Director #actor #NikitaMikhalkov

A post shared by OscarLau (@oscarlauhk) onOct 21, 2015 at 4:13am PDT

 

Оваа информација ја пренел режисерот и сценаристот Александар Адабашјан, а ја пренесуваат медиумите.

Нема ништо трагично, но се случила спортска повреда – рекол Александар.

Никита Михалков е роден 1945 во Москва, завршил режија 1971 година , а на домашната јавност познат и е по филмот "Изгорени од сонцето" за кој доби и Оскар 1994 година за најдобар филм од странско говорно подрачје.

Освен режија Михалков има играно во бројни филмски улоги во кои и таму доста успешно се има претставено.

Поврзани

Најнови вести

Коментари