Во биографијата што ја објави во 2012 година, Мајкл Даглас ја призна својата зависност од секс. Поради оваа зависност, тој исто така помина извесно време во клиника за рехабилитација, а овој проблем беше една од причините за неговиот прв развод. Во едно интервју, тој рече дека неговиот татко Кирк Даглас е горд на фактот дека неговиот син е зависник од секс. Сепак, тој не е единствениот. Многу холивудски starsвезди имале слични ситуации, додека некои, иако не барале стручна помош, имале и проблеми поради овој вид на зависност.

Чарли Шин, познат под епитетот Холивудско лошо момче, е подеднакво познат и по бурниот сексуален живот. Веќе на 25-годишна возраст, тој се пријави на клиника заради овој проблем, но тој никогаш не го реши овој проблем.

Неговиот брак со Дениз Ричардс беше уништен од неговата сексуална зависност, и секоја следна врска пропаѓаше поради овој проблем. Актерот пред две години откри дека е ХИВ позитивен.

Роби Вилијамс се смири откако се ожени, но пред тоа имаше големи проблеми со дрогата и алкохолот. Велат дека зависниците ја заменуваат една зависност со друга, па затоа музичарот ја заменил зависноста од дрога и алкохол со зависност од секс.

  • Се откажав од дрога и алкохол и сакав да го заменам со нешто друго, па затоа имав се повеќе и повеќе секс. Но, не најдов среќа во тоа, рече пејачот.

Дејвид Духовни, најпознат во јавноста како агент Мулдер од „Х-Files“, но и од серијата „Californication“, каде го играше писателот Хенк Муди, кој беше зависник од алкохол и жени, исто така беше зависен од секс. Тоа му го уништи и долгиот брак со Теа Леони. Во 2008 година, Духовни се пријави на клиника за рехабилитација.

  • Доброволно се пријавив на клиника за третман на зависности од секс, рече актерот во 2008 година, откако се разведе од сопругата.

Актерката Ким Бесинџер го рече следново за Џек Николсон: „Тој е луд. Никогаш не сум сретнал личност која е толку опседната со секс“.

Дека тој сака секс не го крие ниту самиот актер, кој еднаш одговори на прашањето колку деца има:

  • Можам да имам девет илјади од нив, бидејќи порано живеев доста слободно и никогаш немав доволно жени. Имаше денови кога ќе завршив во кревет со четири или повеќе жени.

Расел Бренд има богат сексуален живот исто како Џек Николсон, а актерот, наводно, има свој тим кој бара жени за секс. Тој не крие дека е зависен од секс и тврди дека спиел со дури 80 жени за еден месец, а на крајот завршил во клиника за рехабилитација за секс.

Тајгер Вудс за краток временски период се претвори од спортска икона но се сопна како зависник од секс. Таа зависност му го уништи бракот со Елин Нордегрен, а подоцна призна дека зависноста од секс е посилна од него и не може да ја спречи, па по разводот и бројните скандали кои се појавија, тој побара стручна помош.

Кание Вест, сопруг на Ким Кардашијан, признава дека е зависник од порнографија уште од дете. Кание истакна дека смета дека е добар љубовник, дека е зависник од секс и дека има многу вежба.

Бил Мареј, многумина го доживуваа како семеен човек. Сето ова паднало во вода кога Маргарет Кели поднела барање за развод од актерот, бидејќи бил зависник од опијати и секс.