Полицијата во Лос Анџелес упаднала во куќата на музичарот Мерлин Менсон во понеделникот наутро.

Портпаролот на полицијата во Лос Анџелес потврди дека е претресена резиденцијата во сопственост на пејачот. Полицајците дошле во куќата на музичарот со налог за претрес, но Менсон во тој момент не бил во куќата.

Полицајците потоа насилно влегле во куќата и наводно ги одзеле уредите за складирање податоци на Менсон. Налогот е поврзан со тековните истраги против Менсон под обвинение за сексуална злоупотреба.

Да потсетиме, во февруари годинава беше покрената истрага против Менсон поради сомнение дека сексуално и физички малтретирал неколку жени. Неодамна, магазинот Rolling Stone објави текст во кој детално се занимава со проблематичното минато на музичарите.

Тие тврдат дека Менсон освен партнерката ги малтретирал и членовите на бендот и дека ја малтретирал и мајка си.

.