Вили Гарсон, кој го играше Стенфорд Блач, најдобриот пријател на Кери Бредшо во „Сексот и градот“, почина на 58 -годишна возраст. Вили беше и најдобриот пријател на Сара Џесика Паркер во реалниот живот, а колегите ги имаат само најубавите зборови за него.

– Таква тажна вест и страшна загуба за семејството SATC. Мое сочувство, и почивај во мир драга Вили – напиша Ким Катрал, која ја глумеше Саманта Џонс.

– Вили Гарсон беше во животот, како и на екранот, посветен пријател и силна светлина за секој во неговиот универзум. Тој создаде еден од омилените ликови од ХБО пантеонот и е член на нашето семејство речиси 25 години. Неговата смрт предизвика длабока тага и изразуваме искрено сочувство до неговото семејство и најблиските, изјави портпаролот на HBO за The Post.

Неговиот син Нејтан сподели неколку негови фотографии на Инстаграм и напиша емотивен опис.

– Почивај во мир тато, многу ми е драго што ги сподели со мене сите свои авантури и успеа да постигнеш толку. Се гордеам со тебе. Секогаш ќе те сакам, но мислам дека е време да започнеш со твојата авантура. Секогаш ќе бидеш со мене. Те сакам повеќе отколку што некогаш ќе знаеш и мило ми е што сега можеш да бидеш во мир. Отсекогаш си била најсилната, најсмешната и најпаметната личност што ја познавам. Мило ми е што ја сподели љубовта со мене. Никогаш тоа нема да го заборавам или изгубам.