Познатиот холивудски актер Харди Кригер, познат во поранешна Југославија по филмот „Битката на Неретва“, почина на 93-годишна возраст.

Веднаш се јавиле неговите најблиски.

„Неговата топлина на срцето, радоста на животот и неговото непоколебливо чувство за правда го направија незаборавен“, велат од неговата агенција.

Тие изразија сочувство и на неговата сопруга Анита.

Hardy Krüger, Hardi Kruger

Фото: профи

Според локалните медиуми, тој починал во својот дом во Калифорнија во четвртокот.

Кригер, германски актер, на јавноста во екс-ЈУ и е познат по улогата во филмот „Битката на Неретва“.