Ова еврска која тешко се објаснува

По триесет години призна: Опра Винфри, сепак, живее со жена

Таа е една од најпознатитe дами во историјата на шоубизнисот koja ја промени американската јавност, ги потресе, ги urna предрасудите и покажа дека за успех е доволно да бидеш свој, и уште некои детали кои с етајна на успешните.

Нејзината кариера со години е во фокус, но приватниот живот на Опра Винфри е тајна. Она што е познато е дека таа од 1986 година е во врска со Стедман Греј, но таа врска никогаш не била третирана во јавноста иако со децении се знаело дека водителкатата сакала жени. Поточно речено, гласините со години се однесуваат на тоа дека Опра Вифри сака една жена и тоа Гејли Кинг, својата најдобра пријателка и долгогодишна бизнис партнерка.

Гејли и Опра се познаваат скоро 40 години, а тврдењето за нивната лезбејска афера Опра неколку пати ја оспорувала. За време на едно интервју познатата водителка плачела и зборувала дека со Гејли не во лезбејска врска, опишувајќи ја како некој кој во нејзиниот живот има улога на мајка, сестра, и рекла дека нема сексуални склоности спрема жени.

Интересно е што се шпекулира дека и Стендман има хомосексуални орјентации, и токму поради тоа овој пар има и договор. Озборувањата отишле до таму што писателката Кити Кејли во книгата "Опра: Биографија" до детал го опишала овој однос.

- Знам дека луѓето очекуваат да објавам за нејзината хомосексуалност, но јас мислам дека е асексуална. Целата своја енергија и е насочена на кариерата. Дури и ако е хомосексуалка, нема тоа никогаш да признае – напишала Кејли во книгата.

Опра се трудела да не ја коментира за оваа тема, но била принудена поради зачестените приказни, така што уште еднаш се обидела на светот да го објасни односот кој го има со Кејли.

- Ги разбирам луѓето зошто мислат дека сме геј. Во нашата култура нема дефиниција за ваква врска помеѓу жените, така да ги сваќам луѓето – се прашуваат како е тоа можно ваква блискост без секс. Како поинаку да се гледа на интимен однос во кој некој те сака, почитува, те подржува, ви сака се најдобро во секоја ситуација. Тоа е неможно дури и меѓу најблиски пријатели. – раскажала таа во една прилика.

Сепак, оваа изјава никого не го замолчала, само дополнително ги подгреле гасините. Инаку, Гејли Кинг е новинарка и водителка, а од бракот кој завршил пред 25 години има син и ќерка.

Поврзани

Најнови вести

Коментари