Пејачката Лана Дел Реј денес полни 36 години. Таа е ќерка на милионерот и инвеститор Роб Грант, и од мала уживала во луксуз и раскош. Заради своите контроверзни текстови и спотови, брзо стекна светска слава.

Првиот студиски албум го издаде во 2010 година, а истиот поради неразјаснети причини беше повлечен од продажба. За еден магазин изјави дека била зависник од алкохол и дека на 14 години прв пат била на одвикнување.
Она што е сега впечатливо за неа, е дека повеќе не личи на старата себе. Има 15 кг повеќе, а и сменет и е изгледот. Многумина коментираат дека претерала со третманите за разубавување.

Но очигледно нејзе многу не и е гајле за критиките. Кон крајот на март таа го промовираш албумот “Chemtrails Over the Country Club”.