Софи Елис-Бекстор изјави дека ја изгубила невиноста на 17 години откако ја силувал 29-годишен музичар.

Пејачката, која сега има 42 години, за прв пат проговори за шокантниот инцидент во својата биографија „Spinning Plates“, која треба да излезе следниот месец.

Отворајќи се во својата книга, Софи рече дека се вратила во станот на наводниот напаѓач откако го запознала на свирка.

Потсетувајќи се на она што се случи потоа, во еден пасус објавен во Дејли Мејл стои: „Џим и јас почнавме да се бакнуваме и пред да сфатам се најдовме на неговиот кревет, а тој почна да ми ја соблекува долната облека“.

“Се слушнав како велам” Не “и” не сакам “, но немаше разлика. Тој не ме слушаше и имаше секс со мене, а јас се срамав. Така ја изгубив невиноста и се чувствував глупаво “, пишува пејачката.

Таа понатаму вели дека се сеќава дека зјапала во полиците на Џим и мислела: „Морам да дозволам ова да се случи сега“.

Таа рече дека се чувствува како „соучесник“ што ги чува своите маки во тајност, надевајќи се дека нејзината приказна може да им помогне на сите што поминале низ нешто слично.

Таа одлучи да не го открие сторителот бидејќи не била заинтересирана да го „именува и засрами“. Сепак, таа нагласува: „Сакам да охрабрам секој да разбере каде е границата помеѓу доброто и погрешното“.

Таа, исто така, изрази желба да ја слушнат. „Не бев прашана кога имав 17 години, но мислам дека сега ќе ме слушнат“, рече таа за странските медиуми.