Иако познатите луѓе ни изгледаат недопирливи, за нив важи правилото дека со пари не може да се купи среќа и здравје. Тие главно се трудат максимално да ги скријат здравствените проблеми од очите на јавноста и да изградат успешна кариера, но за некои од нив со сигурност се знае со какви здравствени проблеми се соочуваат.

Ова се познати личности кои имаат неизлечиви болести и зборуваат за нив во јавноста.

Ким Кардашијан

Популарната реалити ѕвезда Ким Кардашијан повеќе од 11 години се бори со кожна болест, поточно псоријаза. Еднаш изјавила дека симптомите на псоријаза првпат се појавиле кога имала дваесет години, се вратиле уште посилни во триесеттите, а во последните години нејзината состојба е „најлоша досега“.

– Ја имам онаа една „точка“ на десната нога која е највидлива. Веќе не се ни трудам да ја прикривам. Понекогаш чувствувам дека тоа е мојата голема мана за која сите знаат, па зошто да ја кријам? „По сите овие години, навистина научив да живеам со тоа“, рече Ким.

 

Хали Бери

Хали Бери е една од најугледните холивудски актерки, а она што ретко кој го знае е дека оваа ѕвезда боледува од дијабетес тип 1. За време на снимањето на ТВ серијата „Живи кукли“ во 1989 година, актерката колабирала и итно била пренесена во болница. Таа отиде во дијабетична кома и беше во несвест една недела.

Лекарите ѝ кажале на актерката дека дијагнозата на дијабетес тип 1 значи дека таа е зависна од инсулин. Таа направи важни промени во својот животен стил откако на 22-годишна возраст и беше дијагностициран дијабетес.

– Луѓето често ме прашуваат дали е тешко да се откажам од одредена храна, но мојот одговор е не, никако. Вистина е дека е предизвик наеднаш да ја промените исхраната, но по само три недели се навикнувате. По тој период, желбите полека исчезнуваат и вашиот вкус целосно се менува. Отстранувајќи само неколку намирници од секојдневието, почувствував значително подобрување на целокупното здравје, но и на изгледот – признала актерката.

Селена Гомез

Пред девет години на популарната пејачка и актерка Селена Гомез и беше дијагностициран лупус. Во декември 2013 година, таа ја откажа турнејата низ Азија и Австралија и рече дека треба да биде сама некое време и да се лекува во медицинска установа во Аризона. Таблоидите шпекулираа дека таа се справува со зависност или дека страда по раскинувањето со пејачот Џастин Бибер.

– Ми беше дијагностициран лупус и имав хемотерапија. Тоа всушност се случи за време на мојата пауза – изјави тогаш Селена.

Селена неодамна откри дека, освен лупус, боледува и од уште една неизлечива болест. Таа објасни дека неодамна била прегледана во болница во Бостон, каде и било дијагностицирано биполарно растројство.

– Неодамна отидов во една од најдобрите душевни болници и таму добив дијагноза. Ме преплаши и во исто време ме опушти. Опуштена бидејќи конечно ја дознав причината за сета моја депресија и анксиозност во изминатите години – признала Селена.

Лејди Гага

Пред повеќе од пет години, Лејди Гага почна отворено да зборува за својата фибромијалгија. Таа зборуваше за силните болки кои ги чувствувала по целото тело, иако не ја знаела причината за нив.

– Сакам да помогнам да се подигне свеста и да се поврзат луѓето кои имаат фибромијалгија. Сите можеме да споделиме што помага и што боли за да можеме да си помогнеме. – напиша пејачката на својот Твитер профил.

Луѓето на кои им е дијагностицирана фибромијалгија страдаат од проблеми со спиењето, болки во мускулите, зголемен замор, губење на меморијата и недостаток на концентрација. Речиси четири проценти од населението ја има оваа болест.

Брус Вилис

Во март оваа година светот ја слушна веста дека на актерот Брус Вилис му била дијагностицирана афазија. Афазијата е стекнато говорно нарушување, кое настанува како последица на оштетување на мозокот, а симптомите се манифестираат во форма на неможност за зборување.

Џиџи Хадид

Убавата манекенка има Хашимото синдром, што значи дека телото ја напаѓа тироидната жлезда со антитела мислејќи дека е „натрапник“ во телото, што резултира со нарушување во лачењето на тироидните хормони, кое може да се намали или зголеми.

Џиџи откри дека лесно ги прифатила промените низ кои поминала нејзиното тело.

– Го сакав својот изглед пред болеста, а го сакам и сега. Сите треба да се прифатиме такви какви што сме и можете да го сакате своето тело без разлика на големината што ја носите – изјавила Хадид.

Бред Пит

Бред Пит неодамна изјави дека мисли дека има прозопагнозија, ретко пореметување кое предизвикува луѓето да не можат да препознаваат лица.

Тој откри дека долго време има проблем со препознавање лица и дека се грижи што неговото нарушување за да предизвика луѓето да го гледаат како недостапен, вообразен и недостапен.

Иако на актерот никогаш не му било дијагностицирано ова нарушување, Пит неколку пати инсистирал дека има прозопагнозија.

– Толку многу луѓе ме мразат затоа што мислат дека не ги почитувам – изјави во 2013 година за Esquire и додаде:

– Мислат дека сум егоист и вообразен, но тие ситуации ми се мистерија. Не можам да препознавам лица и дефинитивно ќе морам да се тестирам, изјави Пит.

Дејвид Бекам

Дејвид Бекам страда од дури две нарушувања: опсесивно-компулсивно нарушување и Туретов синдром, кој вклучува гримаси, грчеви на лицето и гласно викање.

Поранешниот фудбалер признал дека сите работи мора да му бидат наредени во линија, или во пар и дека, кога престојува во хотел, не може да се опушти додека не ги стави во фиока сите книги и летоци што ќе ги најде во собата.