Финалето на „Задруга 6“ е закажано за четврток, 8 јуни, кога публиката ќе гласа за победникот.

Фаворитите веќе се издвојуваат, но се уште не се знае кој ќе влезе во тесниот круг на финалисти.

Да потсетиме, оваа сезона на популарното реално шоу ќе заврши порано од вообичаено, поради моменталната ситуација која ја снајде нашата земја.

По масакрот во училиштето, кога беа убиени девет деца и чувар, а потоа уште едно во Младеновац, кога беа убиени уште осум лица, одлука донесе сопственикот на телевизија Пинк, Жељко Митровиќ, по препорака на претседателот на нашата земја, Александар Вучиќ, да го откаже овој вид на програма.

-По препорака на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, донесов одлука да ја откажам реалити програмата „Задруга“ во најкус можен рок, не подолго од десет дена. Сметам дека единството на Србија и оценката на претседателот на Републиката е поважна од секаков вид на интерес на Пинк и мојот личен интерес – објави Жељко Митровиќ на својот официјален Инстаграм профил.

Многумина се прашуваат што ќе биде по крајот на „Задруга“, а одговорот на својот Инстаграм профил го даде Големиот шеф и сопруга на Жељко, Милица Митровиќ.

Обожавателите на реалното шоу во коментарот под објавата за финалето на „Задруга“ ѝ напишаа дека сакаат да продолжи шоуто „Народ пита“, кое се емитуваше претходните пет сезони, а Митровиќка потврди:

– Ќе биде – напиша кратко Милица и со тоа откри што ќе се емитува по завршувањето на „Задруга 6“.