Никој како Камила не успеа да го „преживее“ скандалот и да го постигне она што го зацртала. Камила Паркер од љубовница на принцот премина во титулата кралица, и тоа со сите можни почести.

Чарлс автоматски станал крал по смртта на неговата мајка, а неговата втора сопруга сега е кралица.

Помина времето кога почестувањето на Камила би било контроверзно. Таа застана до кралот Чарлс на објавувањето на неговото крунисување и ќе ја носи титулата кралица.

Камила Паркер е позната во кралските кругови како „љубовницата“ бидејќи на некој начин влијаела на распадот на бракот на Чарлс со Дијана.

А, кога првпат излезе на виделина веста за нивната афера, Камила се соочи со жестоки критики. На јавноста и требаше време да ја прифати по смртта на Дијана во 1997 година, а кога се омажи за Чарлс во 2005 година, темата за нејзината идна титула беше извор на контроверзии.

Во тоа време, кралските помошници рекоа дека Камила не сака да биде позната како Консорт кралица – иако има целосно право да биде позната.

Наместо тоа, таа „имаше намера“ во догледно време да биде позната како принцеза сопружник – титула никогаш досега не користена во британската историја.

Но, нејзината трансформација беше толку неверојатна што сега е една од најпопуларните членови на кралското семејство и полноправна членка на „Фирмата“.

Во февруари, кралицата Елизабета Втора јавно ја објави својата поддршка за нејзината снаа да ја преземе титулата кралица консорт кога ќе биде вистинскиот момент.

Дејли Мејл откри дека кралицата Елизабета го дала својот благослов да ја круниса Камила како кралица Консорт пред неколку години и дека Чарлс бил блиску до објавување во 2019 година.

Кралицата ја избра 70-годишнината од нејзиното доаѓање на тронот за да даде многу значајна објава и ја изрази својата желба Камила да биде целосно признаена кога Чарлс ќе стане крал.

Таа ѝ рече на нацијата: „Кога мојот син Чарлс целосно ќе стане крал, знам дека ќе му ја дадете и нему и на неговата сопруга Камила истата поддршка што ми ја дадовте мене, и мојата искрена желба е кога ќе дојде време Камила да биде позната како Queen Consort затоа што ја продолжува својата лојална служба“.

Кралицата Елизабета дозволи Камила да стане „кралица сопруга“

 

Камила подоцна рече дека се чувствува „многу почестена и многу трогната“ од јавниот печат на одобрување.

 

Камила: Чест ми е што ќе бидам кралица

Камила беше покрај Чарлс на неговото крунисување, исто како што беше и последната кралица, Кралицата Мајка.

Но, да се потсетиме која е Камила Паркер и како се омажи за Чарлс:

Не и одело многу во нејзин прилог: во младоста не била убавица (принцезата Дијана наводно ја споредувала својата ривалка со ротвајлер), секогаш го претпочитала животот на селскиот имот наместо балови, не сакала да биде модна икона, читала сè освен романси и модни списанија , не сакала да се шминка, а мажите ги освоила со својот хумор и остриот јазик.

Откако нејзините родители, таткото Брус Шанд, поранешен воен офицер и богат трговец со вино, и мајката Розалинд – членка на високото општество чиј предок Алис Едмонстон била љубовница на британскиот крал Едвард Шести, ѝ овозможиле дебитантски влез во високото друштво на 17-годишна возраст во Лондон, Камила имала додворувачи од социјалната класа на која припаѓа.

Во детството прекарот и бил „Мила“, била популарна, дружељубива и многу жива.

Како Камила од омразена љубовница стана потенцијална кралица?

Кога наполнила шеснаесет години, родителите ја запишале во швајцарски интернат, а потоа отпатувала во Франција за да ги подобри јазичните вештини. Извесно време студирала француски јазик и литература, а во раните дваесетти години се вратила во татковината и се вработила во Лондон како секретарка.

За нејзината врска со принцот Чарлс е „виновен“ натпреварот поло во 1970 година, каде што се запознале, и ненадејниот дожд поради кој, случајно или не, тие побарале исто засолниште. Итрата Камила тогаш на шега го потсетила принцот на нејзиниот предок Алис Едмонстон, а тој бил шармиран.

Се забавувале три години, тој двапати неуспешно ја запросил, а кога се приклучил на британската морнарица, таа го оставила бидејќи немала илузии дека нивната врска ќе заврши среќно.

Во истата 1973 година, таа се мажи за истакнатиот офицер на кралската гарда, Ендрју Паркер-Боулс. Наводно на почетокот и објаснил дека нема да биде единствената во неговиот живот, туку и дека ќе ги толерира нејзините дискретни односи со другите. Таков договор и одговарал и врската била крунисана со брак. Идниот крал наводно очајно сакал да се ожени со неа, но на крајот тие ја смириле врската и станале пријатели.

Кога Камила Паркер-Боулс го родила својот син Томас во 1974 година, таа го замолила Чарлс да му стане кум на момчето една година подоцна, што тој го прифатил. Четири години подоцна, таа ја родила и ќерката Лаура.

Официјалниот биограф на принцот Чарлс тврди дека тие ја обновиле својата романса во 1986 година, шеснаесет години откако првпат се сретнале.

Во бракот со Дијана Спенсер тој се чувствувал како давеник, а Камила никогаш не преболела. Денес, прекарите што си ги дале од фазата на прељуба се дел од урбаната легенда: тој ја нарекувал Лејдис, а таа го викала Фред, додека нивното омилено скривалиште наводно беше имотот Биркхал во Шкотска.

Во исто време, на принцезата Дијана и беше сè потешко да се справи со бракот во кој доби сè освен она што отсекогаш го сакаше, љубов и почит.

Откако новинарот Ендрју Мортон ја објави книгата „Дијана: Нејзината приказна“ во 1992 година, а весникот објави транскрипт од тајно снимен телефонски разговор меѓу Чарлс и Камила со интимни детали од нивната врска, скандалот беше толку голем што принцот и принцезата Велс набрзо се одвоија од масата и креветите.

Разводот беше финализиран во 1996 година, една година по завршувањето на бракот на Камила и Ендрју Паркер-Боулс.

Вљубените се надеваа дека со текот на времето ќе успеат да ја вратат својата врска, но трагичната несреќа во 1997 година, чија тажна годишнина е на 31 јули, промени сè.

Британија остана без најомилениот член на кралското семејство, принцовите Вилијам и Хари ја загубија својата мајка, додека принцот Чарлс и Камила станаа „виновни за се“.

Требаше да се биде неверојатно упорен и мудар за да се надмине незавидната ситуација: кралското семејство и јавноста беа против врската, а камоли свадба, а Англиканската црква отворено го предупреди принцот – кој ќе стане нејзин поглавар кога ќе се качи на тронот – да не ни помисли да се ожени со Камила.

Таа, од друга страна, го направи единствениот правилен потег: молчеше додека кралицата Елизабета Втора, по долго убедување од принцот Чарлс, се согласи да се сретнат на свечена вечера во чест на 60-тиот роденден на поранешниот грчки крал Константин во Highgrove Палата. Пред вечерата направија краток разговор и им се придружија на гостите – што беше настан за историјата.

Не долго потоа, Камила Паркер-Боулс првпат го придружуваше Чарлс на хуманитарен прием во септември 2000 година, а во 2001 година, на настан за промоција на британското Национално здружение за остеопороза (чие што таа е покровител), принцот ја прегрна Камила пред сите и бакна во образ.

Тоа беше многу храбар чин со кој на сите им даде до знаење која е најважната жена во неговиот живот. А таа, пак, со тивка дипломатија, постојано присуство без изјави кои би можеле да ја налутат кралицата и јавноста, како и непоколебливата поддршка за принцот, доби место на балконот на Бакингемската палата.

Сите велеа дека Камила никогаш нема да стане кралица и дека никогаш нема да биде крунисана, но тивката вода брег рони, колку и да се моќни.

Фото: Профи