Актерот откри дека неговите обожаватели често ја копирале оваа сцена, односно тоа би го направиле кога ќе го видат Кејџ некаде во јавност. „Долго време по излегувањето на филмот кога, на пример, пешачев до аеродромот, луѓето имаа навика да ми велат: „Движи се! и ми удираа шамари. Тоа очигледно е дел од работата“, изјави Кејџ, кој го играше Рони Камарери во хит комедијата од 1987 година.

Moonstruck освои Оскар во три категории – за најдобра женска улога, најдобра споредна женска улога и најдобро сценарио.

Инаку, наскоро излегува нов филм во кој главната улога ја има Николас Кејџ. Станува збор за филмот Ренфилд во кој славниот актер го отелотвори грофот Дракула. „Она што го прави супер забавно е тоа што е комедија. А кога ќе го сфатите вистинскиот тон, комедија и хорор, како Американскиот врколак во Лондон, тоа е одлично“, изјави Кејџ во интервју за Variety.