Николас Кејџ (59) решил да започне нов бизнис, а некои неговиот потег го опишале како неочекуван пресврт во кариерата. Актерот е на пат да лансира сопствен бренд на пијалок, а наводно го заштитил своето име како вид на бурбон.

German sustainability prize 2016

– Тоа стана главна работа во Холивуд, да имаш сопствен бренд на пијалоци. Тоа може да биде исклучително профитабилно – изјавил еден извор за The Sun. 

– Ник е човек за виски и бурбон и ќе оди во таа насока. Има извонреден вкус, така што ќе бидат навистина добри пијалоци – додаде тој.

Nicolas Cage attends "The Croods" Junket - New York

Оваа вест пристигна речиси истовремено со веста дека Дејвид Бекам (47) се активирал во работата на сопственото производство на алкохолни пијалоци. Поранешниот фудбалер сака да основа сопствен бренд на алкохолни пијалоци, со кои покрај пиво би произведувал и алкохолни пијалаци како текила.

Тој наводно чека да му истече договорот со брендот за виски „Хаиг Клуб“, на кој е заштитно лице од 2014 година. Дејвид наводно бара партнери кои ќе му помогнат да развие бренд за пијалоци, а ја разгледува и можноста за производство на сокови и безалкохолно пиво.

Britain mourns Queen Elizabeth

Двајцата нови познати производители на алкохол штотуку ќе им се придружат на голем број свои врсници кои веќе имаат свои пијалоци и сериозно заработуваат од тоа.

Така, актерот Рајан Рејнолдс (46) има свој џин „Aviation American“, а Бред Пит (59) произведува врвни вина од неговите лозја во Франција.