Актерката Бриџит Фонда (58) одамна се повлече од актерството и ретко се појавува во јавноста. Внуката на поранешниот секс симбол и фитнес икона, Џејн Фонда неодамна била фотографирана во Лос Анџелес. Таа е облечена во лежерна облека, тренирки и маица со кратки ракави.

Откако Фонда се повлече од актерството, Фонда се здебелила и носи диоптриски очила.

Инаку, Бриџит беше барана актерка и одигра голем број важни улоги, но во 2002 година реши да се пензионира.

Таа живее далеку од љубопитните очи на ранчот во Санта Барбара.

Бриџит Фонда во слично вакво издание се појави во јануари, кога за првпат беше видена во јавноста по 13 години. Потоа беше фотографирана со нејзиниот 17-годишен син Оливер. После тоа, фотографите успеале да ја фотографираат неколкупати во Лос Анџелес.

Последен пат таа беше фотографирана во јавноста во 2009 година на премиерата на филмот на Квентин Тарантино, „Безмилосните копилиња“. Во пензија таа му се посветила на семејството, односно на одгледување на синот Оливер, кој го добила со сопругот, музичарот Дени Елфман (69), со кој е во брак од 2003 година.

Нејзиното познато Бриџит семејство го нарекуваат „Династија Фонда“. Имено, таа пораснала меѓу уметници и актери. Нејзиниот дедо е Хенри Фонда, нејзината баба е Френсис Форд Сејмур, нејзиниот татко е Питер Фонда, нејзината тетка е Џејн Фонда, а нејзината мајка е Сузан Џејн Бруер.

Актерката беше номинирана двапати за Златен глобус, во 1990 година во категоријата за најдобра споредна женска улога во филмот „Скандал“ и во 2002 година во категоријата за најдобра главна актерка во минисерија и ТВ филм за нејзината улога во ТВ филмот „По Ејми“.