Музичарот Род Стјуарт  за магазинот „FourFourTwo“ изјавил дека неговиот најмлад син Ајден Патрик (11) бил итно пренесен во болница откако колабирал на фудбалски натпревар.

– Бевме убедени дека имал срцев удар. Тој помодре и беше во несвест. Беше страшно, но, за среќа, на крајот испадна дека е напад на паника. Тој само сакаше да биде најдобар“, изјави Род.

– Уште едно момче падна на натпреварот и ја повреди главата и се уште не е добро. Во сите мои денови кога гледав фудбал, тоа беше единствениот пат кога беа повикани дури две амбулантни возила – додаде тој.

Rod Stewart

На крајот се испостави дека станува збор за напад на паника, кој, според Националната здравствена служба, може да трае од 5 до 20 минути. Понекогаш тие можат да траат и до еден час.

Пејачот има уште седум деца со Ејден, а неговиот син Шон неодамна исто така беше итно пренесен во болница откако во него удри камион. Шон целосно се опорави.

Фото: принтскрин 24сата.хр