Аукцијата на предмети од култните холивудски филмови ќе се одржи оваа недела во Беверли Хилс.

Вкупно, повеќе од 1.200 предмети користени во филмовите за Бетмен, Враќање во иднината, Хари Потер и Џејмс Бонд и Игра на тронови ќе бидат понудени на аукцијата на Julien’s Auctions во Лос Анџелес во четврток и петок. Меѓу многуте поврзани со култните филмови и славните личности, ќе има и облека од Мерлин Монро, Брус Вилис и Кијану Ривс.

Организаторите велат дека најинтересен ќе биде црниот костум од Пери Елис што го носи Џон Траволта во Pulp Fiction, светлечкиот меч на Лиам Нисон од Star Wars: The Phantom Menace и познатиот жолт комбинезон на Брус Ли (носен не од самиот актер, туку од неговиот каскадер во Games death ) и неговите црни нунчаки.

Вредноста на секоја од наведените ставки се проценува на 20.000 до 40.000 долари.

Облеката што ја носеше Арнолд Шварценегер во Терминатор 2 – моторџиска јакна и кожени панталони, се проценува на 20.000 до 30.000 долари.

Покрај волшебните стапчиња со кои ракуваат различни ликови од филмовите за Хари Потер, љубителите на акционите филмови на аукцијата ќе можат да купат оружје што го користел Брус Вилис како Џон Меклејн во сагата Die Hard или она што го користел за снимање Џон Вик.

Обожавателите на големите холивудски актерки ќе имаат можност да купат голем број лични предмети кои некогаш им припаѓале на незаборавните Мерилин Монро, Елизабет Тејлор и Дорис Деј, а на аукцијата ќе биде понудена и златен вител користен од Гал Гадот во филмот Wonder Woman. .