Во интервју за Vanity Fair, тој рече дека благодарение на еден јасновидец ја прифатил улогата во филмот од 2003 година.

„Се сеќавам дека една вечер одев по булеварот Сансет и размислував дали треба да го направам тоа или не. Одеднаш, овој човек доаѓа од никаде, тој е гуру кој кажува гатачки зборови и ми вели: „Можам ли да ти ја кажам вистинската среќа?“, се присетил актерот.

„Веднаш ми рече: „Размислуваш за филм во моментов. Тоа е романтична комедија. Мора да ја преземеш улогата или ќе биде едно од најголемите жалење во твојот живот. Ќе биде фантастично, неверојатно искуство и ќе заработите еден тон пари“, раскажал Метју што му рекол гледачот.

Актерот веднаш помислил дека студиото ангажирало човек да му го каже тоа, а потоа посериозно размислувал за улогата. „Мислам дека дури и ја прифатив понудата следниот ден“, изјави Метју.

Главната улога, покрај Меконахи, требаше да ја игра Гвинет Палтроу, но откако таа идеја беше отфрлена, улогата ѝ припадна на Кејт Хадсон. Таа предложила Метју да ја добие улогата.

“Баравме момци и постојано размислувавме кој ќе биде вистинскиот човек. Дечкото ми беше многу важен. Метју се појави на состанокот и мислев дека тоа е одлична идеја. Ја сакав неговата енергија. “, рече Хадсон.