Дрвениот бунгалов број 3 во одморалиштето Кал Нева на границата Невада-Калифорнија со поглед на езерото Тахо, опкружен со високи дрвја и двор, беше нејзиното омилено место за одмор. Но, бунгаловот ќе биде срушен поради плановите за изградба на луксузен хотел. Бунгаловот бил опремен со кревет во облик на срце и таен тунел за состаноци и е местото каде Монро била викендот пред да умре.

Монро наводно се предозирала во тој бунгалов. Пејачот Френк Синатра, косопственик на комплексот кој престојувал во бунгаловот бр. 5, и Сем Џанкана, мафијашки бос во Чикаго и наводен тивок партнер на Синатра во Кал Нева, кому му беше забранет влез во казината во Невада и на крајот го чинеше Синатра неговата лиценца за казино, открија дека ја освестиле и ја однеле во болница.

Одморалиштето подоцна продолжило да работи под различни сопственици, а гостите можеле да престојуваат во бунгаловот на Монро за неколку стотици долари од ноќ.

За разлика од бунгаловот, нејзината куќа во населбата Брентвуд во Лос Анџелес била привремено спасена од уривање.

Сегашните сопственици на куќата, нејзиниот последен дом во кој умрела од предозирање со дрога на 4 август 1962 година и единствениот што го поседувала, побарале дозвола да ја урнат, но локалните жители и членовите на Градскиот совет на Лос Анџелес се обидуваат да го спасат, а советот размислува да ѝ даде статус на културно-историски споменик.

Откако пред една недела покрена постапка во градскиот совет за куќата во шпанска колонијален стил, градскиот комитет за градба и безбедност веднаш ја укинале дозволата за уривање што била издадена еден ден претходно.

Самиот предлог на градскиот совет исто така забранува големи промени на имотот додека се разгледува неговиот потенцијален статус на обележје.

Монро ја купила еднокатната куќа со четири спални соби од 270 квадратни метри во раните 1960-ти за 75.000 долари по распадот на нејзиниот трет брак со Артур Милер. Тоа била единствената куќа во сопственост на актерката, која поминала дел од своето детство во сиропиталиште или дом за згрижување.

Филмската ѕвезда била пронајдена мртва во спалната соба во куќата во август 1962 година на 36-годишна возраст. Причината за смртта е наведена како акутно труење со барбитурати. Имотот, кој вклучува базен и куќа за гости, сега е во сопственост на американска фондација, која го купила за 8,35 милиони долари.