Грант ги даде коментарите за време на гостувањето во The Late Show With Stephen Colbert, каде што го промовираше својот нов филм Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves, кој се базира на популарната игра Dungeons & Dragons. Колбер го праша Грант дали некој од неговите колеги се обидел да го натера да ја игра играта на која се базира филмот, откако актерот признал дека никогаш не ја играл и не ја разбира.

„Мислам дека Крис Пајн се обидуваше повремено. Се зборуваше за тоа, но не знам. Филмовите сега се толку чудни. Тие се чудни затоа што во старите денови до крајот на втората недела, сите ќе пиевме и јадевме и се заљубувавме еден во друг и сето тоа. Сето тоа престана поради телефоните. Сите си одат дома и гледаат на Твитер. Многу е тажно“, изјави Грант.

„Значи, ако нема телефони на снимање, ќе има уште афери?“ Колбер потоа го праша.

„Да, мислам така. Знаете, Тарантино забрани телефони на неговиот сет и тоа е сосема во ред. А луѓето таму, сите разговараат меѓу себе, тоа ми е кажано“, рече актерот.

На почетокот на овој месец, Грант се соочи со бурни реакции откако видеото од срамното интервју што ѝ го дал на плус-сајз манекенката Ешли Греам на Оскарите стана вирално. За време на интервјуто, Грант даде цинични одговори на нејзините прашања и изгледаше како да не сака да биде таму.

Додека некои гледачи го критикуваа Грант како „вулкан“ и рекоа дека целата работа е „прилично чудна“, други го бранеа актерот, тврдејќи дека тоа е обид за британски хумор, но дека американската водителка не го сфатила.