Славниот Англичанец гостуваше во шоуто „The Late Late Show“ на Џејмс Корден, каде играше  Spill Your Guts or Fill Your Guts со Крис Пајн, со кого глуми во новиот филм „ Dungeons and Dragons: Honor Among Thieves “. Идејата на играта беше играчите или искрено да одговараат на срамни прашања или да консумираат нешто одвратно за да не мора да одговорат.

Во еден момент од играта, Грант беше замолен да го именува филмот што најмногу би сакал да го „избрише“ од своето резиме. Актерот призна дека има неколку филмови што ги направил за кои сега се кае, иако се двоуми да ги именува бидејќи не сака да ги запостави другите вклучени во тие филмови.

„Би сакал да ја искинам мојата страница на IMDb, мојата биографија, бидејќи со децении се специјализирав да бидам лош. Станав подобар. Како што знаете, едно е да се каже дека бев лош, но не можам да ги критикувам моите прекрасни колеги кои работеа со мене на кој било филм велејќи дека е лош, тоа е мојата дилема“, рече Грант, кој на крајот именуваше филм со кој не се гордее.

Станува збор за Lady and the Highwayman, британски ТВ филм кој првично се емитувал во 1989 година. Филмот е романтична авантура во која Грант глуми покрај Лизет Ентони и е сместен во 17 век. Грант носел перика и костим што навистина не го импресионирал и сугерирал дека неговата изведба во тој филм била прилично лоша.

„Lady and the Highwayman“. Јас сум разбојник на патиштата. И требаше да бидам секси. Нискобуџетен филм, лоша перика, лоша капа, треба да личам на заменик Дог. Кога сум напнат, не знам дали ова им се случува на другите актери, но мојот глас оди нагоре за две октави. Така, јас, заменик Дог, скокав од дрвјата кога ќе поминеше кочија и велев: „Застани и избави!“ Лошо е, но за тоа им се извинувам на сите мои прекрасни колеги“, изјави Грант.