Избраниот го играше Хајден Кристенсен, кој го играше и во трите продолженија на „Војна на ѕвездите“. Неговата улога во тоа време не беше добро прифатена и често беше критикуван за неговата глума. Меѓутоа, како што минуваа годините, обожавателите ги засакаа продолженијата, а особено Кристенсен.

Тие со години бараа негово враќање и конечно го добија во серијата Оби-Ван Кеноби. Хејден не застана тука, тој се појави и во неодамнешната петта епизода од серијата Ахсока.

Актерот се чувствува благодарен за можноста да го репризира ликот што му донесе слава по речиси 20 години.

„Кога го добив повикот да разговарам за проектот Ахсока, бев во екстаза. Облекувајќи го костимот на Анакин и облеката на џедај, тоа секој пат ви го разбудува умот. Се чувствувам многу благодарен“, рече Кристенсен.

Фановите на „Војна на ѕвездите“ веќе ги прекопаа сите трејлери на Ахсока и открија дека Хејден може да се појави во втората епизода. Очигледно, во еден од трејлерите има дијалог што Анакин не го кажа во петтата епизода, па многумина заклучија дека тој повторно ќе се појави.

Не само тоа, туку многу фанови бараат актерот да добие своја серија во која глуми Дарт Вејдер. И тоа не го сакаат само тие, туку канадскиот актер истото го кажа и во текот на 2022 година, велејќи дека би било неверојатно да се направи нешто повеќе со него.

Тоа би можело да му се оствари бидејќи Холивуд сака камбекови. Ова беше докажано неодамна со актерите како Брендан Фрејзер и Кеи Хју Кван кои освоија златни статуетки на последните награди на Оскар. Не се само тие, тука е и Ендрју Гарфилд, кој многумина го засакаа откако повторно се појави како Спајдермен во „Спајдермен: Пат без враќање“.