Според сѐ, Метју Меконахи е во преговори со креаторите на популарната серија, која се најде во проблем бидејќи Кевин Костнер размислува да замине во последната, петта сезона, а тоа затоа што сака да посвети повеќе време на некои други проекти, првенствено режирање и глума во неговиот нов вестерн Хоризонт.

Но, портпаролот на Paramount Network, од друга страна, се надева дека Јелоустоун ќе ги има двете холивудски ѕвезди, а не дека на сметка на едниот, ќе пристигне друг актер.

„Немаме вести да ви кажеме. Кевин Костнер е сè уште голем дел од Јелоустоун и се надеваме дека ќе биде уште долго време. Благодарение на брилијантниот ум на Тејлор Шеридан, секогаш работиме на проширување на франшизата на овој неверојатен свет што тој го изгради.Метју Меконахи е феноменален талент со кого би сакале да соработуваме“, изјави портпаролот.

Според добро информиран извор, Метју Меконахи и креаторот Тејлор Шеридан сакаат да ги здружат силите на малите екрани и конечно да соработуваат, но официјална потврда нема.

Инаку, Кевин Костнер ја игра главната улога во серијата, Џон Датон, патријархот и сопственик на најголемиот ранч во Монтана, кој го решава конфликтот во сопственото семејство, но и со индијанскиот резерват Broken Rock, националниот парк и програмерите со кои се граничи.