Катарина е ќерка на српска Кнегиња: Го освои Холивуд, а потоа доживеа драма која е ноќна мора за секој родител (ФОТО)

Нејзината животна приказна беше полна со интригантни детали, големи успеси и преголеми пресврти. И тогаш Катарина Оксенберг ја доживеа најголемата драма што ја потресе светската јавност.

На 22 септември Катарина ќе пополни 57 години. Ќерката е Јелисавета Караѓорѓевиќ и Хауард Оксенберг (нивната ќерка е и Кристина Оксенберг). Таа е родена во Њујорк, каде што дипломирала на Универзитетот Колумбија.

Таа имаше актерско деби во 1982 година во "Кралската романса на Чарлс и Дијана", каде што беше принцезата Дијана. Таа потоа глумеше во "Cover Up" и "The Love Boat" за да ја добие улогата на Аманда во култната серија "Династија" во 1984 година. Улогата на Блејк Карингтон (Џон Форзит) и Алексис Колби (Џоан Колинс), која ја игра до 1986 година, ја донесоа нејзината голема популарност.

По "Династијата", глуми во 20 филмови и серии. А потоа во 1999 година се омажи за американскиот актер Каспер ван Дин, со кого доби две ќерки Маја ван Дин и Селест Алмо ван Дин.

Познатите брачни другари често беа следени во јавноста, но нивниот развод во 2015 година помина многу незабележано.

Каспер повторно се оженил и има две други деца со неговата друга сопруга. Тој е многу близок со ќерките од неговиот прв брак.

Катарина често јавно истакнува колку е важна улогата на мајка.

Максималната животна драма на Кетрин Оксенберг се случи оваа година, кога беше откриено дека нејзината ќерка во Индија Рајвен Оксенберг, од 2011 е во сектата "Nxivm" на Кит Рајнер чии следбеници гладуваат, сексуално се малтретирани и принудувани на принудна работа. Целата драма многу тешко ја поднесе и баба Елизабета која нагласи дека нејзините внуци доживеале перење на мозок.

Сите детали од оваа драма се следени, од информацијата дека е киднапирана Индија, дека Катарина се обидува да ја спаси својата ќерка од канџите на секта со сите сили, до позитивната приказна дека Индија е спасена.

Катарина рече дека е со својата ќерка и дека таа многу сака, бидејќи, како што напиша на Инстаграм, љубовта кон нејзината мајка е неразделна врска меѓу родител и дете.


Таа се приклучи на борбата против сектата, и ја напиша книгата "Заробена".

Поврзани

Најнови вести

Коментари