Иако неговиот профил е сè уште активен, не е јасно дали раперот повторно ќе објавува на него. Вест на Инстаграм го следат 9,5 милиони луѓе.

Ова не е првпат Вест да се повлече од Инстаграм откако за прв пат се приклучи на социјалната мрежа во 2016 година. Откако неколку пати го избриша својот профил, тој повторно се врати на Инстаграм во јули оваа година пред објавувањето на неговиот десетти студиски албум Донда.

Иако причината за овој потег е нејасна, Канје Вест ги избришал објавите само неколку дена откако сподели објава за Денот на благодарноста во четвртокот, велејќи дека сака повторно да биде со неговата сопруга Ким Кардашијан Вест, со која има четири деца. Имено, таа во февруари поднесе барање за развод по речиси седум години брак, а моментално го привлекува вниманието на светската јавност со излегувањето со комичарот Пит Дејвидсон.

„Се` што мислам секој ден е како да го обединам семејството и како да ја излечам болката што ја предизвикав“, рече Вест. „Ја преземам одговорноста за моите постапки. Единственото нешто што е заедничко за сите мои успеси и неуспеси сум јас.“