Кејт Бекинсејл знае и руски, но има генијална смисла за хумор, глуми во бројни блокбастери и, на крајот на краиштата, е прекрасна. Но, нејзиниот изглед често ја чинеше добри улоги.

Во интервју за „Fader“, таа рече дека многу се нервира што сите ја доживуваат како будала поради филмот „Underworld“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kate Beckinsale (@katebeckinsale)

“Неверојатно е. Ако сте жена во тесен кожен костум, тогаш сте курва и будала. Сериозно размислував да се откажам од актерството. Режисерот ме молеше да се вратам и да го снимам третиот дел од” Underworld ” . Реков – “Само уште овој и не ми се јавувај повеќе. Се излажав себеси и другите, еве ме во петтиот дел. За среќа, дојдоа некои други улоги, па етикетата на будала беше избледена”. Рече Бекинсејл.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kate Beckinsale (@katebeckinsale)

Актерката раскажа анегдота за филмот „Перл Харбор“ пред три години. Режисерот и сценарист Мајкл Беј не сакал да и даде улога бидејќи сметал дека таа не е доволно привлечна за улогата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kate Beckinsale (@katebeckinsale)

“Мислам дека не се вклопувам во профилот на актерките со кои Беј работеше порано. Тој не беше воодушевен од мене, бидејќи моите гради не се поголеми од мојата глава и затоа што не сум русокоса. Тогаш ја добив ќерка ми и јас морав да ослабам за да ја добијам таа улога. Морав да вежбам, но не разбирам зошто медицинска сестра од 1940 година мораше да биде фит “.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kate Beckinsale (@katebeckinsale)

Режисерот Мајкл Беј веднаш беше осуден од медиумите бидејќи избира актерки врз основа на нивниот изглед.