Легендарниот кантавтор Djорѓе Балашевиќ е примен на Инфективната клиника поради пневмонија, дознава порталот Нова.рс.

Според моментално достапните информации, Балашевиќ се лекувал дома десет дена со симптоми на пневмонија.

Меѓутоа, кога неговата состојба се влошила, тој превентивно бил примен на Клиниката за инфективни болести во Белград.

За потсетување, 67-годишниот Балашевиќ доживеа срцев удар во средината на ноември 2019 година. Потоа беше хоспитализиран и му беа вградени стентови. Легендарниот пејач од Нови Сад тогаш откажа некои свои концерти и се фокусираше на здравјето.

Еден месец подоцна, Балашевиќ и се обрати на јавноста преку Фејсбук на неговата ќерка Јелена Беба.

„Бев во малку неред, жал ми е што морав да го одложам концертот во Крагуевац. Новинарите обично претеруваат многу, но овој пат не претеруваа многу. Бев во болница четири дена, немав операција на отворено срце, тие ме сменија малку. Првиот пат кога некој ми стави нешто, овие доктори секогаш вадат нешто, овојпат ми ставаат четири стента “, рече тој тогаш.

„Ми рекоа дека можам да истрчам, но не верувам во тоа. Не ме прашувај дали сум добро, затоа што никогаш повеќе нема да бидам во ред затоа што имам 100 години. Но, се надевам дека ќе можам да продолжам таму каде што застанавме и дека нема да добијам улица во Нови Сад некое време “, успеа малку да се пошегува со целата ситуација.

„Еве се опоравувам во нашиот двор со помош на моето семејство“, рече пејачот во 2019 година, чие здравје сега повторно се влоши, како што сега пренесуваат српските медиуми.

Балашевиќ е во брак со Оливер (61) веќе 40 години, во која имаат три деца, ќерките Јована и Јелена и синот Алекс. Оливери дури и го посвети својот сопруг на песната „Провицијалка“ во која Đорче опишува како се за inубил во девојка од Зрењанин. Тој ја запроси по телефон и тие се венчаа кога Georgeорџ се врати од војската, шест месеци по раѓањето на нивната втора ќерка Јована.