Авторот на хитовите како Tiny Dancer и Crocodile Rock, 75-годишниот Елтон Џон ќе биде гостин на настанот чиј домаќин ќе бидат претседателот Бајден и првата дама Џил Бајден, соопшти Белата куќа.

Џон веќе настапувал во Белата куќа за време на администрацијата на Бил Клинтон во 1998 година и ја одбил поканата да учествува на инаугурацијата на претседателот Доналд Трамп во 2017 година.

Настанот, чиј домаќин е првата брачна двојка во Америка, „ќе го слави единството и исцелителната моќ на музиката, ќе го почитува животот и делото на Сер Елтон Џон и обичните луѓе како секојдневните „хитмејкери“ како што се наставниците, медицинските сестри, работниците од првата линија, поборниците за ментално здравје, студентите , активисти за правата на ЛГБТК+ и други“, се вели во соопштението.

Бајден во своите мемоари од 2017 под наслов „Promise Me Dad“ напиша дека морал да му ја пее хит песната на Џон, Crocodile Rock, на својот син Бо кога тој бил дете, а потоа продолжил да му ја пее многу години подоцна додека Бо умирал од рак. .

„Почнав да му потпевнувам на Бо, толку тивко што никој друг не можеше да слушне“, напишал Бајден. „Бо не ги отвори очите, но низ солзи можев да видам дека се смешка“.