Во Франција, поточно во замокот Версај и околу Париз, се снима историски филм на Жан ду Бери, во кој тој го игра контроверзниот француски крал Луј XV. Режисер на филмот е францускиот режисер Мајвен Ле Беско. Актерот пристигнал во Франција во понеделникот, а обезбедувањето го придружувало до хотелот.

Џони Деп ја одигра својата последна улога во филмот „Минамата“ од 2020 година, кој исто така самиот го продуцираше.

Инаку, некои американски медиуми пишуваат дека на актерот му биле понудени околу 301 милион долари за да се врати во Пиратите од Карибите. Неговиот портпарол ги демантираше шпекулациите дека актерот ќе се врати во улогата на Џек Спароу и изјави дека гласините за враќањето на Деп во франшизата се измислени.