Американскиот актер Џони Деп во интервју за Политика во Кан изјави дека ја прифатил улогата на кралот Луј XV во филмот „Jeanne du Barry“ кога режисерот Мајвен го уверил дека го сака него, а не Французин, актер.

„Таа ме увери дека ме видела во овој лик, и покрај сите јазични проблеми. Кога некој кој е толку прецизен и ентузијаст во начинот на кој го објаснува својот филм и што сака да прави со него, ве уверува дека верува во него, вашата сомнежите исчезнуваат“, изјави Деп за српскиот весник.

Зборувајќи за Мејвен, кој ја игра и главната улога на љубовницата на кралот во историската драма, Деп рече дека е „воодушевен од мешавината на сила, храброст и страст“ што таа ја поседува.

Проекцијата на „Жан Д Бари“ привлече големо внимание во јавноста деновиве на фестивалот во Кан, бидејќи тоа е првата голема улога на Деп по повеќегодишното судење со неговата поранешна сопруга, актерката Амбер Херд (Херд) во врска со наводите за злоупотреба. .

“Јас сум на местото на настанот. Тоа не е враќање затоа што никогаш не заминав. Треба да заминеш за да се вратиш. А јас не заминав, бев во близина. Се разбира, телефонот ми ѕвонеше помалку. Затоа што кога ќе станеш некој вид на новиот Чарлс Менсон што се очекува“, изјави актерот.

За целото искуство со постапката со Херд, Деп изјавил дека тоа е „една од најглупавите работи што некогаш се случиле“.

“Беше смешно. Беше бесмислено. На крајот, се разбира, беше болно за многу луѓе. Тоа се случи затоа што едно лице обвини друго за нешто што не се случило”, рекол Деп.

Во меѓувреме, актерот ја загуби улогата во филмскиот серијал „Фантастични ѕверови“ според романите на Џ. К. Роулинг  и креаторите на втората франшиза „Пиратите од Карибите“, меѓу другите, се оградија од него.

Според него, „кога од тебе се бара да се повлечеш од филм за кој работиш на продолженија, тоа значи тотално отповикување“.

„Засега не би сакал да се вратам во Холивуд“, изјави Деп.

Зборувајќи за искуството од гостувањето на фестивалот во Кан, Деп потсети дека многу пати бил на престижниот француски филмски фестивал и дека тоа „секогаш е интересно искуство за учење“.

„Бев овде со Емир Кустурица, мојот брат, со (режисерот) Џим Џармуш и со Миљан Крек Кљаковиќ, кој ја направи сценографијата на мојот режисерски дебитантски филм“, се сеќава Деп.