Веста ја објави интернет платформата stol.it, објавувајќи видео од американскиот актер како го напушта аеродромот во Болцано.

Двократниот оскаровец таму пристигнал со својот приватен авион. Вчера попладне тој слета на аеродромот во Болцано, а престојува во италијанскиот град Мерано, познат по бањите и луксузната велнес понуда. Пит (59) последен пат ја посети Европа на деловен план во текот на летото.

Тој во Велика Британија снимаше филм за Формула 1, но поради штрајкот на сценаристите и актерите во Холивуд, снимањето засега е прекинато. Пред неколку години се зборуваше дека Пит би можел да глуми во филмот Ötzi, но не е познато дали за тоа отпатувал во Тирол.

Познатиот актер на 18 декември ќе го прослави својот 60-ти роденден.