Блек е фотографиран пред својата куќа како зема поштата. Тој е со долга сива брада и коса, облечен во маица и шорцеви, што некако одговара на неговиот ноншалантен изглед. Без разлика што новогодишните празници завршија, Блек изгледа како да излегол од снимање во кое глумел Дедо Мраз, и тоа без многу шминка.

Блек го запознавме како симпатичниот буцко во филмот High Fidelity, (Висока преданост), но подоцна тој добиваше сè поголеми улоги во поголеми продукции, па го знаеме од филмовите „School of Rock“, но и „Jumanji“ и „Holiday“, а гласот го позајми во цртаните филмови „Кунг Фу Панда“, „Ледено доба“ и „Резервоар за ајкули“.

Бидејќи има одличен глас и енергија, се занимава со музика и свири во бендот Тенисиус Д, со кој подготвува турнеја, која поради короната ќе мора да почека почека подобри денови.