Долгоочекуваниот филм „Blonde“, снимен според романот на Џојс Керол Оутс, за животот на Мерлин Монро, ќе излезе на Нетфликс на 23 септември.

Главната улога ја толкува Ана де Армас, кубанско-шпанска актерка, која привлече големо медиумско внимание со својата страсна врска со Бен Афлек.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by A N A D E A R M A S (@ana_d_armas)

Адријан Броди, исто така, се појавува во актерската екипа како драматургот Артур Милер, сопруг на Мерлин Монро.

Џон Ф. Кенеди, на кого Мерилин му испеа „ Среќен роденден Претседателе“ само неколку месеци пред неговата смрт ќе го глуми Каспар Филипсон.

Романизираната биографија го прикажува патот на Норма Џин Бејкер, чие вистинско име е Мерилин Монро – и слика портрет на Америка во 1950-тите и 1960-тите.