Гардијан објави дека поротата одлучила Козби да ѝ плати отштета на Хут од 500.000 долари.

Според англискиот весник, поротата одлучила дека Козби „намерно предизвикал штетен сексуален контакт“ со Хут, за која логично знаел дека е помлада од 18 години, и дека однесувањето било мотивирано од „неприроден или ненормален сексуален интерес за малолетничка“.

Хут, сега 63- годишна, пред судот изјавила дека таа и пријателот на Козби се запознале во паркот и дека актерот подоцна ги однел на имотот на Плејбој. Таа исто така тврдела дека Козби, кој тогаш имал 37 години, ја принудил на секс без нејзина согласност, што тој го негирал.

Портпаролот на Козби, Ендрју Вајат, ја нарече пресудата „победничка“, велејќи дека Глорија Олред, адвокатката на Џуди Хут, барала отштета од 8 милиони долари.

Олред им се заблагодарила на поротниците за пресудата и ја пофалила својата клиентка за „храброста и многуте жртви што ги направи за да го добие овој случај“.

Хут поднесе тужба против Козби пред помалку од еден месец, а одлуката е донесена речиси една година откако Бил Козби излезе од затвор, каде одлежа повеќе од две години затвор за дрогирање и сексуална злоупотреба на Андреа Констанд.