Пејачката Бијонсе (41) го собори рекордот за најмногу освоени Греми награди во историјата.

Бијонсе ја освои наградата за најдобар денс/електронски албум во текот на ноќта, за нејзиниот последен албум „Renaissance“. Со оваа награда таа го освои 32 Греми.

Рекордот за најмногу освоени награди не беше соборен повеќе од 20 години, а го држеше унгарско-британскиот диригент Џорџ Солти со 31 Греми.

-Ќе се обидам да бидам помалку емотивна, само сакам да ја впијам оваа ноќ – рече Бијонсе во својот говор.

65th Annual Grammy Awards in Los Angeles

Бијонсе на почетокот на вечерта ја доби наградата за најдобра ар-ен-би песна, но не можеше да ја прими наградата затоа што беше заглавена во сообраќај. Наместо тоа, наградата ја примија музичарите Териус Неш и Нил Роџерс. Публиката беше воодушевена од ова, а водителот Тревор Ноа веднаш објасни што се случува.

65th Annual Grammy Awards in Los Angeles

– Бијонсе е на пат. Доброта работа од одржувањето на Греми во Лос Анџелес е што секој може да биде тука, лошата работа е сообраќајот во Лос Анџелес – објасни тој, а Бијонсе ја доби првата награда на својата маса.

65th Annual Grammy Awards in Los Angeles